Kullanıcılar ev, arama ya da herhangi bir ihtiyaçlarını karşılamak için internet üzerinde uzun vakitler geçirebiliyorlar. Faydabul.com, yaşanan bu vakit kaybının önüne geçerek, arama süreçlerine yeni bir boyut katmayı amaçlıyor.

Arama motorları internet üzerindeki aramaları kolaylaştırmak ve kullanıcıların aradıkları sonuçlara hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlamak için yoğun çaba sarfediyorlar. Kullanıcılar aradıkları sonuçlara ulaşabilseler de çoğu zaman önemli bir zaman kaybını da gözden çıkarmak zorunda kalıyorlar. Kullanıcıların arama yaparken kaybettikleri zamanı ortadan kaldırmayı hedefleyen Faydata, bünyesinde geliştirdiği Faydabul.com ile kullancıların yaşadığı zorluğun önüne geçmeyi amaçlıyor.
Faydata CEO’su ve Kurucu Ortağı Kenan Altun ile Faydabul.com’un gelişme sürecini, kullanıcılara sunduğu avantajları ve ilerleyen dönemdeki projelerini konuştuk.

İlk olarak Faydabul.com’un oluşma sürecinden bahsedebilir misiniz?
Hepimizin yaptığı gibi ben de ilan siteleri üzerinden ev, iş yeri, araba gibi ihtiyaçlarım için aramalar yapıp, zamanımın önemli bir kısmını bu siteler üzerinde arama yaparken harcadım. Bu süreçte ihtiyaçlarımı belirtebileceğim ve bu ihtiyaçlarıma sahip olan kişilerin ya da şirketlerin bana geri dönüş yapabileceği ve ihtiyaçlarımı karşılayabileceği bir platforma ihtiyaç duydum.
Bu konuda yaptığım aramalarda Türkiye’de böyle bir platformun bulunmadığını gördüm ve bu konuda harekete geçmeye karar verdim. 20 yıllık bilişim ve yazılım konusunda tecrübemizden yararlanarak bu tarz ihtiyaçları karşılayabilecek bir platform yaratmak için harekete geçtik. Önemli bir reklam bütçesine ihtiyacı olan platform için yatırımcı desteğini de bulmamızla birlikte Faydata Bilgi Teknolojileri Pazarlama Ve Ticaret A.Ş. altında Faydabul.com’u geliştirerek, bu konuda somut bir adım attık.
1 Nisan tarihinden itibaren hizmet vermeye başlayan Faydabul.com, her geçen gün son kullanıcı ve kurumsal üyelerinin sayısını artırırken, özellikle kurumsal taraftaki müşterilerin artması için önemli bir pazarlama faaliyeti sürdürüyoruz.

Faydabul.com’un Türkiye’de bir örneği daha olmadığını ifade ettiniz. Faydabul.com kullanıcılara hangi alanlarda hizmet veriyor?
Bu konuda Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri üzerine yaptığım araştırmalarda da Faydabul.com tarzında bir siteye rastlamadım. ABD’de hizmet veren Home Advisor gibi platformların benzerlerine Türkiye’de de rastlamak mümkün olsa da, bizim sunduğumuz hizmetin bir benzerini ne Türkiye’de ne de ABD’de göremedik.
Bizim konseptimiz ise çok daha farklı işliyor. Hali hazırda kullanıcılarımıza aralarında oto kiralama, gayrimenkul kiralama-satın alma, otel, lokanta, ajans hizmetleri, teknik servisler ve her türlü uçtan uca hizmeti ana teması olarak gören 30’dan fazla sektör, Faydabul.com üzerinde hizmet veriyor.

Faydabul.com’un çalışma prensibinden söz edebilir misiniz?
Platformu yaratırken oldukça sade bir arayüze sahip olması için çaba sarfettik. Basit bir arayüze sahip olan platformumuz, yapılan aramaları diğer platformlarda olduğu gibi yeni bir “arama sonuç sayfası” üzerinde göstermiyor. Basit ve sade arayüze sahip olan Faydabul, üzerinde kullanıcıların bulundukları konumları tespit edebilen sistem sayesinde kullanıcıların bulunduklarını ili seçme zahmetine bile girmesine izin vermiyor. Kullanıcılar hangi kategori üzerinde arama yapmak istediklerini seçtikten sonra, arayüzde yer alan kutuya aradığı şeyle ilgili bütçe, aranan özellikler gibi detayları yazıyorlar.
Kullanıcıların gönder düğmesine basmasıyla beraber kullanıcıların talepleri, Faydabul’a kayıtlı olan kurumsal müşterilere ve şirketlere kısa mesaj ve e-posta yoluyla “yeni bir iş talebiniz var” iletiliyor. Kullanıcıların taleplerini karşılayacak ürün ya da hizmet portföyüne sahip olan şirketler ve ofisler, kullanıcılara bizim aracılığımız ile ulaşabiliyorlar. Bu noktada kullanıcıların bilgilerinin gizli tutulduğunu ve belirli bir iş süreci oluşması durumunda paylaşıldığını ifade etmem gerekiyor.

Faydabul.com’un gelir modelinden bahsedebilir misiniz?
Platformumuzun gelir modelini şimdilik müşteri-kullanıcı arasındaki köprü rolümüz oluşturuyor. Konuyu açacak olursam, sitemize üye olan son kullanıcıların iletişim bilgilerini saklı tutuyoruz. Kullanıcılarımız yaptığı aramaları karşılayabilecek olan müşterilerimiz, kullanıcıların iletişim bilgilerine “1 kontör” üzerinden erişebiliyorlar. Bir kullanıcıya birden fazla müşterinin geri dönüş yapabildiğini düşünürsek, gelir modelimizin şu an için yeterli olduğunu ifade edebilirim.
İlerleyen süreçte blog sayfamıza alacağımız reklamlarla gelir modelimizi çeşitlendirmeyi amaçlasak da hali hazırda bu konuda somut bir çalışmamız olmadığını ifade edebilirim.

İlerleyen süreçte platformu zenginleştirmek için ne gibi çalışmalarınız olacak?
Önümüzdeki tatil döneminde Türkiye genelinde ve Körfez ülkeleri nde hayata geçireceğimiz tatil konsepti aramalarla beraber hizmet verdiğimiz alanları da genişletmiş olacağız. İngilizce ve Türkçe olarak gerçekleştirilebilecek aramalar sayesinde kullanıcılarımıza ve kurumsal müşterilerimize sunduğumuz hizmetin kapsamını genişlettiğimiz gibi müşterilerimizin kurumsal çevrelerini genişletmelerine de yardımcı olmuş olacağız.

bthaber

Özgün bir proje: Faydabul
Tagged on: