PayPal ile ilgili bir son dakika haberi  gündeme düştü. Şirketin web sitesinden yapılan açıklamaya göre BDDK lisansı alamayan şirket Türkiye operasyonunu durdurmak zorunda kalmış. Önümüzdeki dönemlerde gerekli izinleri almak için çalışmalarına devam edeceğini açıklamasına ekleyen PayPal, 6 Haziran 2016 itibariyle kullanıcılarının servis üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklarını bildirdi.

paypal-tr-700x365

PAYPAL NEDİR?

Paypal, online sistemler üzerinden uluslararası düzeyde alıcı ve işletmelere para göndermek ve alma imkanını sunan bir sistemdir. 190 ülke ve bölgede 100 milyon üye hesabına sahip olan sistem, dünya çapında kabul görmüştür. Kredi kartı bilgilerini depolayıp, alışveriş esnasında kendi sanal parasını kullanmassına izin veren sistem, ani bir karar ile 2016 yılının mayıs ayı Türkiye’den çekilmiştir.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Paypal’ın Türkiye’de faaliyetlerini durdurmasına yönelik medyada bir çok haber geziyor ve bu sektörün millileşmesi yani kontrol altında vergiye tabi hale getirilmesi çalışmaları gündeme getiriliyor. Bu haberin ardından hemen “Ticarette bir şey var. Oyunun kurallarını değiştirmeye geliyoruz! Intel ve Yapı Kredi Worldcard işbirliğiyle ‘Ticareti teknolojinin gücüyle değiştirdiğimiz’ bu tarihi günde sizleri de aramızda görmek isteriz!” sloganıyla PayPad lansmanı duyurulması sektöre hızlı bir girişi simgeliyor.

PAYPAD NEDİR? 

Bilim adamı ve Girişimci Veysel Berk tarafından yeni nesil satış ve ödeme sistemi olarak geliştirilen PayPad, işletmelerin kazancını artırmayı hedefliyor.

paypal

paypad

PayPad, akıllı algoritması sayesinde işletmelerin kârlılığını arttırıyor

Dünyada ilk kez perakende satış ve ödeme sistemi üzerinde önerili satış (up-sell) ve çapraz satış (cross-sell) modeli olarak geliştirilen ve müşterilerin hem memnuniyetini hem de sipariş sepet ortalamasını artıracak bir sistem olan PayPad, gelecek dönemlerde işletmeler için başarılı satış çözümleri de sunuyor. iPad ile senkronize olarak çalışan ve her seviyedeki kullanıcının kolaylıkla öğrenebileceği bir sisteme sahip olan PayPad’in kurulum süresi 30 dakika, maliyeti ise aylık 99 TL.

PayPad, akıllı algoritması ve arka planda çalışan yapay zekası sayesinde, tüm işletme sahiplerine otomatik kampanya modülünü de sunuyor. Bu doğrultuda sistem, kullanıcıya satışın önemli olduğu ürünler konusunda bilgi verirken, kampanya yapılması gereken ürünler konusunda da işletmecileri yönlendiriyor.

PayPad’in İngilizce ve Almanca versiyonları Berlin, Londra ve San Francisco Silikon Vadisi’nde satış ofisleri kurularak kullanıma sunulacak. Bu bölgedeki operasyonları PayPad’in yatırımcıları arasında yer alan M. Serdar Kuzuloğlu yönetecek.

ÖZET

Devlet ve özel sektör desteğiyle geliştirilen bu yazılımın işlevi sanal ödeme sistemi olarak mı yoksa online işletme yönetimi mi olduğu henüz belli değil.

Aşağıda lansmanında çekilmiş ürün fotoğrafları mevcut olan sistem online’dan offline kasaya aktarım sağlıyor.

11 12 13

Bu sistem Vatan Bilgisayar’da satışları %30 artırdığı için Hasan Vatan tarafından Samsung Ferrari hediye etmiş dedikodusu da medyada dönmekte. Girişim olarak önü açık ve başarılı olduğu görünüyor fakat PayPal kullanıcılarının ve bununla ticaret yapan mikro sitelerin aynı şekilde ticaretini sürdürebilecek bir sistem olup olmadığını , payU, iyzico ve payTR gibi online ödeme sistemlerinin bu fırsatı değerlendirip değerlendiremeyeceğini de önümüzdeki günlerde göreceğiz.

 

 

 

PayPal gidiyor yerli girişim PayPad geliyor
Tagged on: