1
2003 yılında Harvard ikinci sınıf öğrencisi Mark Zuckerberg “Face Mash” isimli bir program inşa etti
Okul yönetiminin kimlik dosyalarını hackleyerek aldığı sınıf arkadaşlarının fotoğraflarını kullanan bir çeşit seksi ya da seksi değil uygulamasıydı. Çıktığı ilk 4 saat içinde 450 kişi tarafından 22.000 sayfa görüntülemesi almıştı. Birkaç gün sonra Harvard telif hakkı ve güvenlik endişeleri nedeniyle uygulamanın kaldırılmasını emretti.

2
Zuckerberg’e Harvard tarafından disiplin cezası verildi fakat okulda kalmasına izin verildi. Yine de Zuckerberg kararlıydı ve Facebook’u 4 Şubat 2004 yılında piyasaya sürdü.

3
Piyasaya çıkmasından 6 gün sonra 3 Harvard son sınıf öğrencisi Cameron ve Tyler Winklevoss ikizleri ile Divya Narendra, Zuckerberg ile kendileri için HarvardConnection.com’u yapacağına dair anlaşmaya vardıklarını fakat Zuckerberg’in onları dışlayarak onların fikrini kullanıp Facebook’u yarattığını iddia ettiler. Aralarındaki dava 2008’de 1.2 milyon Facebook hissesi verilince anlaşmaya bağlandı. Bu hisseler Facebook ilk halka arzını yaptığında 300 milyon $ değerindeydi.

4
Facebook’un ilk reklam satış alanı piyasaya sürülmesinden birkaç ay sonra ortaya çıktı ve sitenin büyüleyici erken büyümesini gösterdi.

5
Zuckerberg 2004 yılında Harvard’ı bıraktı
Bu noktada Facebook hala Zuckerberg’in yurt odasında faaliyet gösteriyordu fakat artık ciddi olmanın zamanı gelmişti. Zuckerberg 2004 yılında Harvard’ı bıraktı, tıpkı ondan önce Bill Gates’in yaptığı gibi.

2004’ün ortalarında Zuckerberg Napster kurucu ortağı Sean Parker’ı şiketin ilk başkanı olarak işe aldı.
Aynı zamanlarda 2004 Haziran ayında Facebook Palo Alto, Kaliforniya’da yer alan şehir merkezindeki küçük ofise taşınmıştı. O zamanlar şirket ciddi bir girişim olmasının yanı sıra parti merkezi olarak da biliniyordu.

6
Facebook ilk yatırımını Peter Thiel’dan aldı
Bu ofise taşındıkları ay, Facebook ilk dışardan yatırımını ünlü eski Paypal yöneticisi Peter Thiel’den (solda, arkadaşı Paypal yöneticisi ve daha sonra Tesla kurucusu Elon Musk ile birlikte) 500.000 $ almıştı.

Mayıs 2005’te Facebook 13.7 Milyon $ yatırım aldı
Bu noktada Facebook kültürler arası süper starlığa hızlı yükselişi gerçekleştirdi. Mayıs 2005’te Facebook 13.7 Milyon $ fonlamaya yükselmişti. 2006’da Facebook ikonik ve dönüm noktası olan insanların arkadaşlarının gerçek zamanlı olarak neler yaptığını görmesini sağlayan Haber Kaynağı’nı yarattı.

2011 yılında sosyal ağ, bir zamanlar gözden düşmüş ve Oracle tarafından alınan Sun Microsystems tarafından kullanılan şirket kampüsüne taşındı.
Facebook, Zuckerberg’in aynı isimli felsefesini (Hızlı hareket et ve bir şeyleri kır.) örnek göstererek kampüsün anayolunun ismi “Hacker Way” ile bağlantı kurdu.

7
Facebook ayrıca kendini bu noktada büyük politik bir güç olarak da ilişkilendirdi
Bu muhtemelen 2011’de yaşanan Mısır ayaklanması ile ilgiliydi. Ki ayaklanmanın çoğu Facebook gibi sosyal ağ siteleri üzerinden organize edilmişti.

Tüm dünyaya internet
Diğer taraftan Zuckerberg’in kendisi, dünya liderleriyle dünyanın her yerine internet erişiminin desteklemesi için konuşarak yıllardır politikanın içinde yer alıyor.
Facebook ayrıca uzun süredir LGBTİ bireyler için evlilik eşitliliğini ve eşit hakların taraftarı.

8
Facebook’un halka arzı
Sosyal ağ, durdurulamaz hale geldi. Facebook 22 Mayıs 2012’de tarihi 5 milyar $ ile halka arz edildi

9
Facebook, Instagram’ı satın aldı
Facebook hep kendini tehdit eden bir sonraki girişimi aradı. Böylece şirket birçok çekici girişimi satın aldı. Fotoğraf paylaşma servisi Instagram, 2012 yılında 1 milyar $’a satın alındı ve şimdi 400 milyonun üzerinde kullanıcısı var.

Facebook, Whatsapp’ı satın aldı
Ve mobil mesajlaşma servisi WhatsApp, Facebook, uygulamayı Şubat 2014’te 19 Milyar $’a aldı. Jan Koum, şimdi Facebook yönetim kurulu üyesi ve servisin şimdi 1 milyar kullanıcısı var.

Facebook 10 Yaşında
Facebook 3 Şubat 2014’te 10 yaşına girdiğinde, 1.23 milyar insan her ay sosyal ağı ziyaret etmekteydi ve bunların bir milyarı kendi mobil cihazlarından siteyi ziyaret etmişti. Dünya değişti fakat Facebook büyümeye devam etti.

Tüm bu büyümeyi desteklemek için Facebook ofislerini büyütüyor. Sadece bu yıl Facebook efsanevi mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan 2.800’ün üzerinde çalışanı destekleyen yeni bir kampüs açtı.

10
Bundan sonra ne olursa olsun, şirket Zuckerberg’in dünyanın her yerindeki insanları birbirine bağlama misyonundan güç alacak. Facebook’un halka arzında yatırımcılara yazdığı mektupta da belirttiği gibi: “Basitçe söylemek gerekirse: biz para kazanmak için hizmetler üretmiyoruz, daha iyi hizmet vermek için para kazanıyoruz.” Ve Zuckerberg ikili hisse yapısı sayesinde (insanların ondan daha fazla hissesi olsa dahi) şirketin yönetiminde olacak ve bu yakın zamanda değişmeyecek.

Yurt odasından dünya liderliğine
Tagged on: