Çin merkezli drone üreticisi Ehang, bu yılın başında gerçekleştirilen CES 2016 fuarında Ehang184 adını verdiği, yolcu taşıyabilen drone modelini duyurmuştu. Büyük ilgi gören model, kişisel hava taşımacılığı adına bir devrim niteliği taşıyabilecek güçte.

Merkezi Çin’in Guangzhou kentinde bulunan şirket, test uçuşlarını gerçekleştirmek için ise ABD’nin Nevada eyaletini tercih etti ve yetkili makamlardan gerekli izinleri aldı. Ehang’ın kurucu ortaklarından George Yan, şirketin ABD’de büyümesini sağlamak adına ABD ile bu yakınlığı kurduklarını da ifade etti. The Nevada Institute for Autonomous Systems adlı kar amacı gütmeyen kuruluşun desteğini alan Ehang, bu enstitünün desteğiyle FAA tarafından belirlenen kurallara ve kriterlere uyarak, insanlı hava taşımacılığında resmi olarak tercih edilen bir araç olma yolunda ilerleyecek.

2014 yılında kurulan yeni bir şirket olan Ehang, bugüne dek 52 milyon dolar yatırım almayı başardı. Bu yılın sonlarında ilk uçuş testlerini gerçekleştirmesi beklenen drone modeli Ehang184 bakalım yolcu taşıyabilen bu drone modeli havacılıkta ve drone sektöründe nasıl bir etki yaratacak?

Ehang 184 adı tanıtılan drone modeli tek kişilik yolcu taşıma kapasitesine sahip. Bugün alıştığımız drone görüntüsünden bir farkı olmayan bu drone’un üzerinde bir kabin yer alıyor, yere paralel uzanan dört pervane ise drone’u uçuruyor ve gücünü de tamamen elektrikten alıyor. Tam şarjı 2 saat süren elektrikli drone, deniz seviyesinde uçurulduğunda 23 dakika havada kalabiliyor.

Ehang‘ın ürettiği ve insan taşımacılığı için kullanılabilecek bu drone, özellikle güvenlik ve otopilot özellikleriyle ön plana çıkartılmaya çalışılmış. Mevzuat günümüzde drone‘lar için bile soru işaretleriyle doluyken, bir de insanlı taşımacılık pazarı ve regülasyonlar bundan nasıl etkilenecek birlikte göreceğiz.

Ehang 184 modelinin taşıyabildiği kişi sayısı şimdilik 1 kişi ile sınırlı. Bu da teknik özelliklerde maksimum 100 kilogram bir ağırlık olarak belirtiliyor. Maksimum irtifası yerden 3,5 kilometre yükseklik olacak olan Ehang 184, 300 ile 500 metre arasında düşük irtifada uçabilmek için programlanacak. İnsanlı drone’un maksimum hızı ise 100 km/h olarak açıklandı. Bu drone’a ait bir diğer önemli detay ise, drone’da bulunan kişi sadece yolvu konumunda olacak, pilot değil. Yani içerideki kişi drone’u kumanda edemeyecek.

Ehang’ın kurucu ortaklarından olan ve şirkette CFO koltuğunda oturan Shang Hsiao, Ehang 184’ün fiyatının 200 bin ile 300 bin dolar arasında belirlemeyi düşündüklerini aktardı. Çin’in Guangzhou şehrinde testlerine devam edilen ve bugüne dek 100’den fazla uçuş gerçekleştiren Ehang 184‘ün piyasaya ne zaman sürüleceği ise henüz belli değil.

Yarının araçları “Drone”
Tagged on: