Bugün gelen haberle Bulgaristan, IsimTescil (FBS)‘in sahibi firari FETÖ‘cü Abdullah Büyük‘ü Türkiye’ye iade etti. Abdullah Büyük‘ün, FETÖ/PDY terör örgütünün finansörü olduğu belirtildi.

İsimtescil, Türkiye’de bu sektörde tercih edilen ilk firmalardan biriydi hatta ilki diyebiliriz. Kendilerinin belirttiği sayıya göre toplam 590984 adet aktif domain barındırıyorlar. Bu olayın ortaya çıkmasının üzerine kullanıcılar alan adlarını başka firmalara taşımak için hemen harekete geçti. Bazı kullanıcılar taşıma işlemi için gerekli olan domain kodlarını (Epp & Auth Code) alabildiklerini, bazıları ise alamadıkları ve iletişime geçtiklerinde hep geçiştirildiklerini belirtti. Kodlarını alan kullanıcılar ise alan adlarının kilitlerini açamadıklarını bu yüzden transferi gerçekleştiremediklerini söylüyor.

Şimdi açıkçası İsimtescil denilen firma yıllardır normal hizmet verdikleri dönemde dahi sıkıntılı bir firmaydı. İnsanlar birçok sorun yaşıyor, amatör şekilde destek alıyorlardı. Bu gibi durumları bildiğimizden dolayı, kullanıcılar tarafından tercih edilmemesi gerektiğini her platformda sayısızca dile getiriyorduk. Dinleyen şanslı arkadaşlarımız sorun yaşamadılar, ama o kadar belirtmemize rağmen birçok kişi maalesef bunlardan hizmet almaya devam etti. Açıkçası söylediğimiz halde, bile bile bu firmayı tercih eden kişilerin için üzülmüyorum. Çünkü insanlara örnekler sunduğu halde, devam ettiler. İlla kendi başlarına bir olumsuzluk gelmesi gerekiyordu anlamaları için. Ve günümüze gelindiğinde şu an muamma bir durum mevcut.

Firma Türkiye’de bulunmuyor. Bu açıkçası ayrı bir sorun. Yani kayyum vs atanarak yola devam edilemez. Sonuç olarak şu an, bu Fetö’ye hizmet eden firmanın kontrolü altında her şey. Bu dönemde elbet sorunlar olacaktır. Endişe edilmemesi gereken konu ise, ne kadar isterlerse istesinler, o domainlere pek bir şey yapamazlar. Icann ile gerekli bilgilerle iletişime geçildiğinde yardımcı olacaktırlar. Çünkü ortada birçok kullanıcıyı etkileyen bir mağduriyet durumu mevcut. Ama maalesef daha durumun farkında olmayan kullanıcılar var ve uzun süre farkına bile varmayacaklar belki, o arada baya bir domainin silindiğine şahit olabiliriz.

Tekrar belirtmek gerekirse, şu an isimtescil üzerinden kurtarabiliyorsanız domainlerinizi, kurtarın. Bu firma hizmete devam etse dahi, terör örgütünün finansörü olan bir adama para kazandırmamalısınız. İsimtescil tarafından işlem yaparken olumsuz dönüşler alıyorsanız, gerekli belgelerle yani alan adının size ait olduğunu kanıtlayacak bilgileri Icann‘a iletip, işlem yapmalarını isteyebilirsiniz.

Bu arada şirketin kendi Facebook Sayfasında aşağıdaki görsel paylaşılmış

13886282_1177216432298723_3784718645359329645_n

Halbuki 11.03.2016 tarihine kadar konuyla alakalı hiçbir bilgi paylaşılmamış veya bugüne kadar şirketin kime ait olduğu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmamış.

 

Bu videolardaki kişiler aynı kişiyse yapılan açıklama pek de gerçeği yansıtmıyor gibi. Neler olacağını hep birlikte göreceğiz..

Y4P1Y2

 

 

 

FETÖ’cü isimtescil ne olacak?
Tagged on: