Yazıma geçmişten bir anıyla, Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan’ın bir açıklamasıyla başlıyorum:

2011 yılında haziran başında EFT sistemi çalışmadı. Sistemin yeniden çalıştırılması için yoğun çaba sarf ederken, Londra’da bir uzmanın kahve molasını bitirmesini bekledim

Bu açıklamanın anlamı basına yansıdığı gibi “900 milyon dolarlık kahve” idi..

Geçmiş haberi merak edenler buradan okuyabilirler.


Ülke ekonomimizin 2 temel taşı inşaat ve tekstil alanında yaşanan her değişim tüm ekonomiyi etkiliyor çünkü düzenimiz bu iki ana sektör ve bunlara arkaplan hizmeti sunan sektörler üzerinde kurulu. Bugün bir kamyon demir üretsek ‘elalem’in yaptığı bir chip kadar değer kazanmıyor. Hatta geçtim chip yada elektronik cihaz üretmeyi, ‘elalem’ bir uygulama yada web sitesi yazıyor bizim en değerli 100 şirketimizin ilk 3ünün toplamını geçiyor. Peki bu durumda ne yapmalıyız?

Dışarıdan yazılımcı getirecek halimiz yok, içimizdeki “Bilgisayar Programcılığı” okuyan kesimin de “Hello World” veya “Merhaba Dünya” yazmaktan ileri gittiğini de göremedik. Yazımın sonunda bunun ana sebeplerine de değineceğim. Bu hususta sevindirici bir haber geldi önce bunu paylaşalım:


Başbakan Binali Yıldırım, Dijital sektörde altyapıya yapılan yatırım ve bu sayede Türkiye’nin girdiği istikrarlı ilerleyişten söz eden Yıldırım, girişimcilerin gücü ile artık ikinci evreye geçmeye hazır olduğumuzu belirtti.

Eğitim, sağlık, inşaat, iletişim hatta lojistik gibi alanlarda daha güçlü büyüme ve küresel rekabette boy gösterebilme adına Türkiye’nin önemli adımlar attığını belirten Yıldırım, bundan sonraki süreçte ise yeni nesil dijital girişimcilerin enerjisine ihtiyaç duyduğumuzu dile getirmekte. Söz konusu bu enerjiye sahip olan yeni nesil dijital girişimcilerin artması da küçük yaştan itibaren sistematik olarak verilen eğitimden geçmekte.

İşte burada devreye daha önceden de gündeme gelen kod eğitimi geliyor. Ortaokullar için planlanan kod eğitimi ve bu sayede oluşacak yazılım alışkanlığı, yavaş yavaş ilkokul seviyesine inecek. Yıldırım’ın konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde;

”Yerli yazılımla yerel katma değerimizi artırabiliriz. Kod yazan, dijital iş yapan girişimcilerin sayılarını artırmalıyız. Girişimci kültürü ve kod yazma alışkanlıklarını daha ilköğretim döneminde kazanan kuşaklar yetiştirmeliyiz.

Sadece devletin altyapı yatırımları yeterli olamaz. Türkiye’nin dev şirketlerinin ve kurumlarının “Yeni Nesil Dijital Girişimcilik” konusunda eko sistemlerin oluşturulmasına destek vermesi gerekir. Yeni Nesil Dijital Girişimciler, bizimle gelecek kuşaklar arasındaki dijital köprüleri ve otobanları inşa edecekler. Dijital tabanlı çözümlerle kaynaklarımızı daha verimli kullanmak zorundayız. Güçlü ve istikrarlı bir ekonomi, sağlık, eğitim ve adalet konusunda örnek bir ülke olmak, demokrasinin mimarı olan milletimizin ve Türkiye’nin geleceği için ‘Dijital Dönüşüm Seferberliği’ ilan etmeliyiz.”


Sadece bilgisayar programcılarının değil tüm girişimcilerin en büyük sorunu bence “hayatını idame ettirme koşulları”dır.

Yani bir yandan yeni fikirler üretmek için yapacağımız başarısız denemelerle uğraşıp belki binlerce kez vaktimizi boşa harcayacağız bir yandan da geçinmek için para kazanacağımız bir iş yapacağız. Bu ikilem hem girişim ruhuna hem de yazılımcı anlayışına engel oluyor.

Çalışmaların sonucunda kazanılan şeyler maddi değer taşımadıkça emek verenlerin kaybı koca bir gençlik olabiliyor. Bu durumda benim şahsi görüşüm bu kodlama dersine ilgisi ve merakı olan gençlerin ileriki yaşamında sabit bir maaşla, yazılım araştırma ve geliştirme ile ilgilenebilecekleri bir ortamın yaratılması gerekmektedir. Evet kamu özel sektör iş birliği olsun ama henüz emekleme aşamasındaki bir yazılımcı yada girişimciye bir firma neden destek olsun? Bir işveren emeği paraya çevirmeyen çalışana neden maaş versin?

Emeğin karşılığını alabileceği konuma gelene kadar gençlerin kaygılarının yok edildiği bir ortam yaratılırsa işte o zaman katma değeri yüksek yazılımlar üreterek fark yaratacak konuma geliriz.

 

Milyon dolarlık kahveyi beklemeyelim
Tagged on: