İnternet ekosisteminin buluştuğu Webrazzi Summit’te 525’ten fazlası üst düzey yönetici olmak üzere 1500’ün üzerinde katılımcı 30’dan fazla konuşmacı ve 200’den fazla girişimle biraraya geldi.

Ülkemizin devlerinin sırayla söz aldığı konuları tek bir başlıkta özetlemek istedim.

 

1

1) Hasan Aslanoba: Türkiye internet yatırımları ‘Aslanoba etkisi’ olmadan da rekora koşuyor.

Bir süre önce kapanan Tazedirekt’in marka ve dijital varlıklarının Migros’a devredilme sürecinin devam ettiğini söyleyen Aslanoba, kapanma kararıyla ilgili pişmanlık duymadığını bilakis Tazedirekt’i daha erken kapatmama kararının doğru olmadığını düşündüğünü söyledi. Şirketin 2 milyon TL ciro yaparken EBITDA’sının eksi 3 milyon TL’ye indiğini söyleyen Aslanoba, Tazedirekt’in ölçeklenmesiyle zararının dayanılmaz bir noktaya geldiğini belirtti. Eğer girişime 3-5 sene daha devam etseydi 100-150 milyon TL nakit yakacağını tahmin eden Aslanoba, dünyada bu tip örnekler olsa da, Türkiye özelinde kendisinin bireysel olarak böyle bir riski göze alamadığını not etti.

Konuşmanın detayları: https://webrazzi.com/2016/10/19/hasan-aslanoba-turkiye-internet-yatirimlari-aslanoba-etkisi-olmadan-da-rekora-kosuyor/

 

2
2) Alibaba Grubu Türkiye Ülke Müdürü Cüneyt Erpolat, Webrazzi Summit 2016‘ya hazırladığı sunumla katıldı ve e-ticaret özelinde önemli rakamlar paylaştı.

Cüneyt Erpolat’ın paylaştığı rakamlara göre Türkiye Alibaba Grubu’nun ECI1 indeksine göre G20 ülkeleri arasında 12. sırada. ECI1 ise Çin ve belli ekonomiler arasındaki e-ticaret bağlanırlığını gösteren bir indeks ve Alibaba’nın sınır ötesi e-ticaret ile ilgili büyük verisi üzerinden Çin ile diğer ülkeler arasındaki e-ticaret ilişkisini göstermeyi hedefliyor. Bu indekse göre Türkiye de Çin ile ticaret bağlantısı orta seviyede yer alan ülkeler arasında yer alıyor.

Konuşmanın detayları: https://webrazzi.com/2016/10/19/alibabanin-gozunden-turkiyede-e-ticaret-pazari-webrazzi-summit-2016/

 

3

3) Kaan Terzioğlu: Dünyada arama menüsünü değiştiren ilk operatör olacağız

Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, Turkcell’i telekom lisansına sahip bir OTT şirketi olarak tanımlıyor. Akllı telefonların penetrasyonu arttıkça, telekom operatörlerinin müşteriye daha da yakınlaşması, Turkcell‘i, teknoloji odaklı bir altyapı şirketinden hizmet odaklı bir deneyim oyuncusuna dönüştürüyor.

Konuşmanın detayları: https://webrazzi.com/2016/10/19/kaan-terzioglu-dunyada-arama-menusunu-degistiren-ilk-operator-olacagiz/

 

4

4) Nevzat Aydın ile Yemeksepeti, yatırımcılık ve girişimcilik üzerine samimi bir sohbet gerçekleşti.

Yemeksepeti ve kişisel yatırımları hakkında Arda Kutsal’ın sorularını yanıtlayan Nevzat Aydın, 2017’nin ilk çeyreğinde IPO’ya odaklandıklarını söyleyerek sözlerine başladı. Daha önce Merve Kara’nın sorularını yanıtlayan ve yatırımcılığı sevmediğini söyleyen Nevzat Aydın, bu konudaki görüşlerini şöyle ifade etti.
“Kolları sıvayıp işe girmek istiyorum. Gece oturup A/B testi yapmayı istiyorum. Yüzde 20-30 hisse oranıyla işe gerçekten sarılmak da zor oluyor. Nihayetinde bu onu kuran girişimcilerin bebeği. Yatırımcı mı girişimci mi diye sorulsa elbette girişimci olmak istediğimi söylerim. İnşaat işine girmeyi düşünmem çünkü bildiğim, fark yaratabileceğimi düşündüğüm bir alan değil.”

Konuşmanın detayları : https://webrazzi.com/2016/10/19/nevzat-aydin-ile-yemeksepeti-yatirimcilik-girisimcilik-uzerine-webrazzi-summit-2016/

 

5

5) 500 Istanbul’un Türkiye’deki yatırımları ne durumda?

Rina Onur’un verdiği bilgilere göre 15 milyon dolarlık 500 Istanbul fonunun yarısını kapatılmış yani toplanmış ve şimdiye dek 10 girişime yatırım yapılmış. Bu 10 girişimin kasasına paranın girdiğini paylaşan Rina Onur, yeni 5 yatırımın da doküman hazırlıklarıyla ilgilendiklerini paylaştı ve 50-100 bin dolar arasında giriş seviyede yatırımlar yaptıklarını ekledi.

Detaylar: https://webrazzi.com/2016/10/19/500-istanbulun-turkiyedeki-yatirimlari-ne-durumda-webrazzi-summit-2016/

 

6

6) Facebook Ülke Müdürü Derya Özkaya Matraş: Türkiye’de performans pazarlaması üç haneli büyüyor.

Webrazzi Summit 2016’ya konuşmacı olarak katılan Facebook Türkiye Ülke Müdürü Derya Özkaya Matraş, Facebook’un Türkiye’de artan varlığına ve Facebook’un küresel startejilerine dair önemli notlar paylaştı. Facebook’un Türkiye’de ikinci çeyrek sonuçlarına göre, 43 milyon kullanıcısı olduğunu hatırlatan Matraş, penetrasyonlarının yüzde 97’ye ulaştığını söyledi.

Konuşma detayları: https://webrazzi.com/2016/10/19/facebook-ulke-muduru-derya-ozkaya-matras-turkiyede-performans-pazarlamasi-uc-haneli-buyuyor/

 

7

7) Selçuk Yorgancıoğlu: Beşiktaş-Sarıyer arası Danimarka kadar, Türkiye’nin potansiyeli yüksek.

Türkiye ve MENA bölgesinde yatırımlar yapan Abraaj Group, bildiğiniz gibi Hespiburada’nın da yatırımcısı. Lüks tüketimden çekindiklerini ancak Türkiye’de perakende tarafındaki işlerin her zaman değerli olacağını söyleyen Yorgancıoğlu, e-ticaretin perakendeye oranının yüzde 2’nin altında olduğunun da altını çizdi. Bölgesel yatırımları arasındaki Souq‘un Hepsiburada‘dan sonraki en büyük e-ticaret girişimi olduğunu da paylaştı.

Konuşma detayları: https://webrazzi.com/2016/10/19/selcuk-yorgancioglu-besiktas-sariyer-arasi-danimarka-kadar-turkiyenin-potansiyeli-yuksek-webrazzi-summit-2016/

 

8

8) HepsiExpress: Hepsiburada hızlı teslimat girişimini hayata geçiriyor.

hepsiburada.com Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner‘i de konuşmacı olarak ağırladık ve Hepsiburada’nın rotası hakkında bilgiler aldık.

Eylülde 2,4 milyon ürün teslim ettiklerini paylaşan Hanzade Doğan Boyner, Aralık ayında bu tutarı 2 katına çıkarmayı hedeflediklerini de söyledi. Güven duygusunun kendileri için en önemli şey olduğunu söyleyen Hanzade Doğan Boyner, pazar yeri tarafında ilk sırada en ucuz fiyatı vereni değil, daha iyi hizmet veren satıcıları gösterdiklerini de paylaştı.

Konuşma detayları: https://webrazzi.com/2016/10/19/hepsiexpress-hepsiburada-hizli-teslimat-girisimini-hayata-geciriyor-webrazzi-summit-2016/

 

 

Ve sonuç:

son
Webrazzi Arena 2016’da ilk üç belli oldu: Evdeki Bakıcım, Shopsta ve MosX

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine Duygu Öktem Clark moderatörlüğünde gerçekleşen Webrazzi Arena’nın bu yılki jürisi (Arda Kutsal, Nevzat Aydın, Sina Afra ve Hasan Aslanoba) EvdekiBakıcım’ın ardından ikinciliği Shopsta’ya üçüncülüğü ise Mosx’e verdi.

Tören ve detaylar için: https://webrazzi.com/2016/10/19/webrazzi-arena-2016da-ilk-uc-belli-oldu-evdeki-bakicim-shopsta-ve-mosx-webrazzi-summit-2016/

Webrazzi Summit 2016’ya dair herşeyi buradan takip edebilirsiniz.

http://summit.webrazzi.com/

Türkiye’nin en etkili konferansına dair
Tagged on: