Geçtiğimiz günlerde olmak üzere ülkemizde sık sık hükümet tarafından güvenlik amaçlı ve provokasyona meyal vermeme adına uygulanan internet sansürleri son olarak internetin ülke genelinde engellenmesine kadar vardı. Dünya genelinde hükümetler tarafından “Halkın güvenliği için” vurgusu yapılan bu tarz yaptırımlar “İnternette dolaşım özgürlüğü” bağlamında bir engel teşkil ediyor.

Genel olarak Çin’de, arap ülkelerinde, Kuzey Kore’de ve ülkemizde sık sık duyduğumuz bu internet engelleri ve sansürlerinin, yayınlanan bir rapora göre dünyanın üçte ikisine yayıldığı ortaya çıktı.
1

Freedom House tarafından yayınlanan rapora göre hükümetler tarafından belirli bir site, sayfa ya da direkt olarak internet bağlantısını engelleme şeklinde, kısacası herhangi bir sebeple internet özgürlüğüne engel olunması dünya genelinde uygulanıyor diyebiliriz.

Özellikle medya servisleri ve mesajlaşma uygulamarına uygulandığının altı çizilen bu sansürlemelerde en büyük sansürcü olarak Çin gösterilirken bu ülkeyi Suriye ve İran takip ediyor.

2

Raporun dikkat çektiği bir diğer detay ise dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp engeli. 2016 yılı içinde 12 ülke tarafından çeşitli sebeplerle WhatsApp’a sansür uygulanmış. Bu ülkelere örnek olarak ise Bahreyn, Bangladeş ve Etiyopya örneği verilmiş.

Sosyal medya tarafında bu yıl içinde 24 hükümet tarafından engel ya da kısıtlama getirilen sosyal medya erişiminde ülkeler, Türkiye, Uganda, Bangladeş, Kamboçya, Ekvador, Brezilya ve Libya olarak gösteriliyor.

3

Ülkelere verilen internet özgürlüğü değerlendirmesinde 2015 yılında Brezilya ve Türkiye “Kısmen Özgür” ibaresinin 2016 yılında “Özgür Değil” olarak düşüldüğünün altını çizilen raporda ayrıca hükümet liderlerine yapılan photoshop çalışmalarından da bahsediliyor.

Bu konuda Mısır’da 22 yaşındaki bir öğrencinin Mısır Başkanı Abdel Fattah el-Sisi için yaptığı yakıştırma olayında yaşanan hapis cezasına da değiniliyor.

4

Sonuç olarak raporda dünyanın büyük bir bölümünde internet yasakları olduğu görülüyor. Raporla alakalı tüm detaylara buradaki bağlantıdan bakabilir, aşağıdaki uzun listeden 65 ülkenin internet özgürlüğü sıralamasına göz atabilirsiniz.

5

webtekno

Türkiye ve Dünya’da İnternet Özgürlüğü
Tagged on: