“Omni-channel” terimi, pazarlamada moda bir terim olduğu gibi çok önemli bir konuyla ilgilidir. Günümüz pazarlamacılarının, kanal veya cihazdan bağımsız olarak kusursuz bir deneyim sunmaları gerektiğinden bahseder.

1

Omni-channel pazarlama, edinilen alışveriş deneyiminin kusursuz, entegre ve tutarlı olması için müşterinin gözünden gözlem yapmak ve bu deneyimin tüm kanallarda yönetilmesi anlamına gelmektedir. Multi-channel yaklaşımının gelişmiş versiyonu olarak benimsenen omnichannel’da, bir firmanın online mağaza ile fiziksel mağaza pazarlama stratejisi bir bütün olarak ele alınır. Omni-channel, müşterilerin alışveriş için önce bir kanaldan başladığını, ardından diğer kanalları kullanarak işlemi tamamladığı varsayar. Omni-channel kampanya süreçlerinde kullanıcının online veya offline olması kampanyanın farklılaşmasına neden olmaz. Tüm kanallardan gelen veriler tek bir merkezde toplanır, işlenir ve analiz edilir. Bu analizler sonucunda tüm kanallar kişiye özel iletişim için optimize edilir.

Omni-Channel Pazarlamanın Amacı Nedir?

Omni-Channel müşteriler ile birçok kanaldan sağlanan etkileşimin tek bir platform üzerinden yönetilmesini ve her kanalda eşit seviyede deneyim yaşatılmasını amaçlamaktadır. Firmanın tüm online ve offline varlıkları bir bütün haline gelmeden Omni-Channel pazarlama stratejisinin doğru bir şekilde uygulanması mümkün değildir. Omni-Channel pazarlamada marka deneyimi önemli bir noktada yer aldığı için bu yaklaşımı hayata geçirmek isteyen markaların teknik alt yapılarını detaylı planlamaları gerekmektedir. Bu yaklaşımda e-ticaret sitesi yalnızca doğrudan satış değil, müşteriyle etkileşimde bir aracı olarak görülür.

Omni-Channel Pazarlamanın Avantajları

Müşteriye tüm kanallarda eşit seviyede deneyim sunmak isteyen Omni-Channel yaklaşımının birçok avantajı bulunmaktadır.

 

2

Daha etkili yol haritası

Günümüzde dijital-klasik tüm pazarlama stratejilerinin elbette bir büyüme ve kazanç yol haritası mevcut. Ancak Omni-Channel stratejilerini uygulayan firmaların tek bir yol haritası olduğundan bu daha uygulanabilir ve pozitif sonuçlar alınabilir bir sistem oluşturuyor.

Müşteri davranışlarını ölçmek

Omni-Channel pazarlamayı başarılı biçimde uygulayan firmalar günümüzde sağlanan etkili CRM verilerini analiz ederek alışverişin online araçlardan başlayıp offline ile tamamlanan süreçlerini bile takip edebilmektedir. Bu sayede müşteri davranışları ölçülerek pazarlama stratejilerinin gelişimi sağlanmaktadır.

Karlılığı artırmak

Tüm kanallarda ki satış raporlarını ve dönüşümleri tek bir merkezden kontrol ederek hangi ürünlerin üretiminin azaltılacağı veya artırılacağı kararı daha etkili biçimde verilebildiği için kârlılık artırılabilmektedir.

Pazarlama bütçesini etkin kullanmak

Omni-channel pazarlama ile sağlanan gelişmiş veriler detaylıca analiz edildiğinde online veya offline pazarlama bütçelerinin hangi yönde daha etkili kullanılabileceği ortaya çıkmaktadır.

Yeniden pazarlama

Omni-channel pazarlama yeniden pazarlama süreçlerini geliştirdiği için müşterinin yarıda kalan alışverişini tamamlaması teşvik edilebilmektedir.

Müşteri memnuniyeti

Omni-channel pazarlama müşteri algısı ve memnuniyetini yükseltmeniz için oldukça başarılı bir stratejidir

Oğuzhan Koçaklı

Yarının pazarlama yöntemi: Omni-Channel
Tagged on: